Guidade turer
Vi erbjuder guidade turer för dig som vill fördjupa dig lite mer i våra sevärdheter.
Boka via Ragundadalenturism 0696-682090
Döda Fallet
— En fantastisk historia.Fram till 1796 fanns de mest storslagna vattenfallen i Sverige där i dag Döda Fallet ligger. Magnus Huss - Vildhussen - tömde 1796 en sjö, tystade en fors och ödelade en dalgång ända ner till havet. Döda Fallet ligger i Västerede mellan Bispgården och Hammarstrand. Döda Fallet är idag ett naturreservat där det finns en hel del saker att se och göra, såväl på egen hand som med en lokal guide. Det är enkelt att ta sig till Döda Fallet med egen bil eller cykel som finns att hyra.
Turens längd: 30 min
Pris under säsong:
Vuxna (över 15 år): 70 SEK
Barn: GRATIS
Utanför säsong:
Guidning för grupper om minst 10 personer:
Kontakta Ragundadalen Turism 0696-682090
Mer information om Döda Fallet www.dodafallet.nu

Thailändska Paviljongen
Thailändska Paviljongen
Som ett exotiskt smycke i vitt och guld står den där i den Jämtländska björkskogen, den enda i sitt slag utanför Thailand. Denna byggnad är utan tvekan en av Sveriges märkligaste och vackraste!
Thailändska Paviljongen ligger i Utanede. Här finns det en hel del saker att se och göra, såväl på egen hand som med en lokal guide.
Turens längd: 30 min
Pris under säsong:
Vuxna (över 15 år): 90 SEK
Tonåringar (10-15 år): 30 SEK
Barn (under 10 år): GRATIS
Kostnaden inkluderar parkeringskostnader, guidad tur (4 ggr dagligen) eller en MP3-spelare med information.
Mer information finner ni på www.thaipaviljongen.se
Utanför säsong:
Guidning för grupper om minst 10 personer
Kontakta Ragundadalen Turism 0696-682090